Logo yaptıracaksanız bu yazıyı okumadan karar vermeyiniz

Logo Nedir?

 

Vektörel çizimlerle yapılan ikon simge anlamına gelir. İşletme ve firmaların kendilerini tanıtımında kullanılan simgesel anlatım şeklidir.

Firmanın veya ürünün farkındalığını artırmak için ürünü, ismini veya hiç bir ilgisi olmayan şekil, simge ve ikonlar aracılığı ile insan zihninde tanınır hale gelmesini hedeflenmektedir.

 

Logo Ne İş Yarar?

Logonun tanırı ve bilinirliğinin artması firmanın veya ürünün markalaşmasını sağlamaktadır. Buda günümüzde her ticari kurumun önemsediği özelliklerden biridir. Günümüzde firmaların artık bir marka değeri vardır ve satışlarında marka bazlı satışlar daha çok delil alınmaktadır.

 

İyi Bir Logo Nasıl Olmalıdır?

Tabi ki bu soru çok gelen bir cevap vermek çok mümkün değildir. Çünkü tasarımlar genelde zevk ve beğenilere göre değerlendirildiği için kişilere ve tasarımcılara göre farklılık arz etmektedir.

Ancak günümüz tasarımcılarının en çok kullandığı ve tutulan yöntem sade tasarımlar olmaktadır. Çünkü karmaşanın arasında sadelik her zaman göze daha çok hitap etmekte ve akılda alma özelliği bulunmaktadır.

 

Logoda Aranması Gereken Özellikler

Öncelikle belirmek isteriz ki, bir logonun tasarımının iyi olması üzerinde uzun detaylı ve çok emek harcanarak yapılan bir çalışma olmasından geçmektedir. Bunun için çalışacağınız tasarımcı iyinin ehli olması öncelikli olması gereken şarttır.

Logunun bir hikayesi var mı? Evet tasarım sadece çizgilerden ibaret bir çalışma değildir. Bir hikaye bir anlam veya bir öykü oluşturabiliyor mu, tasarımcı size bu hikayeyi anlatabiliyorsa demek ki logonuzun bir hikayesi var. Logonuz resim görsellerinde duruşu ve kendisini gösterişi onu değerlendirmeniz gereken en önemli ölçülerden biridir. Bundan sonraki süreç logonun göz aşinalığının artmasını için zamanla beklemektir. Göreceksiniz ki güzel bir logo zaman içinde beğeninizi toplayacaktır.

 

Logo Fiyatları Neye Göre Belirlenir

Logo tasarım fiyatlarında hiç bir ölçü yoktur. Çünkü tasarımcılar veya ajanslar yaptıkları işleri altın kaftan olarak gördüğünden çok farklı fiyatlar verebilmektedirler. Kimi amatör tasarımcı ve öğrencilerde ise, internetten buldukları hazır kalıp logoları kullanarak fiyat vermektedir. İş böyle olunca piyasa çok farklı ve karışık olmaktadır.

Biz eskilerinde dediği gibi: ‘Zanaatkar insan, Kanaatkâr insandır.’ Sözünü önemsiyoruz ve bir ürün veya hizmetin fiyatının çok yüksek olmasının önemli olmadığını, önemli olanın işin güzel ve düzgün olarak yapılarak, fiyatın kanaatkâr ölçüde ufak olmasının işin bereketini artıracağını inanmaktayız. Bu sebepten logo tasarımları 300 ₺ ile 1,000 ₺  arasında fiyat vermekteyiz. Eğer sizde yani bir işletme veya var olan firmanızın logosunu yenilemek isterseniz, işinizi yaptırmadan önce bize danışmanızı öneririz.

 

Yazar: Enes DURMAZ