Giyilebilir teknoloji üzerine yapılan çalışmalar sonucunda çıkan ürünler hayatımızda birçok şeyi değiştirdi. Ancak genel olarak bilim kurgu filmlerinin gerisinde kalan giyilebilir 

Giyilebilir teknoloji üzerine yapılan çalışmalar sonucunda çıkan ürünler hayatımızda birçok şeyi değiştirdi. Ancak genel olarak bilim kurgu filmlerinin gerisinde kalan giyilebilir teknoloji ürünleri bu sefer akıllı yüzük ile bilim kurguyu gerçek hayata taşıyor.

Akıllı Yüzük Teknolojisi

Piyasadaki en iyi akıllı yüzük olarak bilinen Token anahtar ve kredi kartı taşıma ihtiyacınıza son veriyor. Kendinizi yüzüklerin efendisi gibi hissetmenizi sağlayan Token tüm cüzdan, anahtar ve şifrelerinizi içerisinde barındırıyor. İşte akıllı yüzük detayları;

akıllı yüzük

  • Şarj konusunda oldukça cimri olan Token 2 haftada bir defa şarj edilme ihtiyacı duyuyor.
  • Suya dayanıklı olarak gelen bu teknoloji Bluetooth ve NFC özelliklerini de içerisinde barındırıyor.
  • Sadece kullanıcısının kullanabilmesi için yetkilendirme yapılan parmak izi okuma ve kilitlemek için optik sensörler bulunuyor. Barındırdığı dahili güvenlik sayesinde tüm bilgilerinizi koruyor.
  • Size ait olan Token akıllı yüzüğü ile kredi kartı bilgileri, otomobil anahtarları, erişim kartları, akıllı anahtarlar ve şifrelerinizi parmağınızda taşıyabilirsiniz. Ürün bu alanlarda hazır ancak verilen destek konusunda yetersiz, örneğin ulaşım kartları sadece ABD içerisinde belirli bölgelerde kullanılabiliyor. Ülkemizde kullanılmaya başlanması yıllar alacak gibi görünüyor.

Türkiye’de elektronik otomobil anahtarlarının bile kırılabilmesi göz önüne alınınca bu ürünün sunduğu güvenliğin ne düzeyde olduğunu iyi tartmak gerekiyor. Aksi halde tüm kredi kartı bilgileri akıllı yüzük ile birlikte hırsızların eline geçebilir. Ayrıca henüz Türkiye için yüksek fiyattan satılan ürünün beğenilip daha fazla üretilmesi halinde fiyatının düşeceği tahmin ediliyor.

 

Token Akıllı Yüzüğü Özellikleri

7 farklı boyut ile karşımıza çıkan akıllı yüzük teknolojisi siyah rodyum, gümüş ve 14 ayar roze altın renkleri ile bize tercih imkanı sunuyor. Fiyat olarak gümüş rengine 249 Dolar ve diğer renklerine 299 dolar karşılığında ABD içerisinde bu yüzüğe sahip olabilirsiniz. Ancak Türkiye’ye getirtmek isterseniz Alibaba, Amazon ve Ebay gibi online alışveriş sitelerinden bir müddet bekleme ile bu ürüne sahip olabilirsiniz.

Ev ile otomobil kapısı kilitleri de ayrı satılıyor ve DoorLock ile CarLock ismi ile tanesi 100 dolar üzerinden sahip olunabiliyor. Henüz satışa çıkmayan bu ürün Aralık 2017 tarihinde piyasadaki yerini alacağı açıklandı. Öncelikle ABD pazarında yer alacak ürün zaman içerisinde diğer ülkelere de ulaşacak.